Znieczulenie zewnątrzoponowe

Spis treści:

  1. Wstęp.
  2. Zastosowanie.
  3. Sposób wykonania.
  4. Powikłania.
  5. Porównanie zn. zewnątrzoponowego i podpajęczynówkowego.
  6. FAQ.
  7. Znieczulenie zo - slajdy.
  8. Znieczulenie zo - film.Wstęp

Znieczulenie zewnątrzoponowe możliwe jest do wykonania w każdym odcinku kręgosłupa. Najczęsciej wykonywanie jest w odc. ledźwiowym.Jest to rodzaj znieczulenia miejscowego polegający na podaniu do środka kręgosłupa, do tzw. przestrzeni zewnątrzoponowej leku miejscowo znieczulającego. Lek znieczulający podaje się do przestrzeni zewnątrzoponowej w pobliże nerwów przewodzących ból, a które przebiegają przez tę przestrzeń. Przestrzeń zewnątrzoponowa znajduje się we wnętrzu kręgosłupa, na całej jego długości.

Środek znieczulający wstrzykuje się do przestrzeni zewnątrzoponowej poprzez cienki, polietylenowy cewnik (przewodzik, rurkę) o średnicy ok. 1 mm którego końcówka została umieszczona / tkwi w przestrzeni zewnątrzoponowej.

Lek znieczulający (środek znieczulenia miejscowego) powoduje, że ból nie jest przewodzony przez nerwy i nie jest odczuwany przez pacjenta.

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest stosowane nie tylko w trakcie zabiegu operacyjnego, ale jest także kontynuowane w okresie pooperacyjnym w celu zwalczania bólu pooperacyjnego.

Po założeniu cewnika zewnątrzoponowego pacjent, który wraca po zabiegu na swój macierzysty oddział z założonym cewnikiem, ma zapewniony niespotykany w porównaniu z innymi znieczuleniami komfort w postaci całkowitej bezbolesności miejsca, w którym wykonano zabieg operacyjny. Leki przeciwbólowe są podawane wtedy do przestrzeni zew.oponowej jeszcze przez ok. 12 – 24 godziny po zabiegu. Podawane są one wtedy przez założony cewnik przy pomocy automatycznej pompy lub w postaci pojedynczych dawek "z ręki".

Znieczulenie zewnątrzoponowe może być założone w czterech odcinkach kręgosłupa: odcinku szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, krzyżowym.
 

                                             Zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego >>
28 kwietnia 2012