Przygotowania do zabiegu i znieczulenia

Rozmowa przedoperacyjna a znieczulenie

Bardzo ważne jest, aby pacjent został zbadany przez anestezjologa przed znieczuleniem!W dniu poprzedzającym operację albo rano, w dniu operacji, lekarz - anestezjolog przeprowadzi z Tobą rozmowę, podczas której objaśni przebieg czekającego Cię znieczulenia. 

W czasie tej rozmowy będziesz mógł zadać pytania i uzyskać wyjaśnienia dotyczące wszystkich interesujących Cię problemów dotyczących znieczulenia, a w szczególności jego wad i zalet oraz ewentualnych powikłań z nim związanych. Będziesz mógł również zapytać o inne, alternatywne, bardziej Ci odpowiadające metody znieczulenia, jeżeli tylko taki wybór będzie możliwy.

Przygotowania pacjenta do znieczulenia.

Prawie przed każdym znieczuleniem, na ok. godzinę przed zabiegiem, podajemy pacjentowi zastrzyk uspokajająco – przeciwbólowy lub tabletki o podobnym działaniu. Pacjenci nazywają go : "Głupim Jasiem", ale my raczej nie lubimy tej nazwy. Celem tego działania jest maksymalne zmniejszenie lub zniesienie lęku pacjenta przed oczekującym go zabiegiem. W przypadku dzieci często stosowanym sposobem jest podanie słodkiego syropu o takim samym działaniu. Działanie takie nazywane jest premedykacją. W wyniku premedykacji uzyskujemy sedację pacjenta.

Po przybyciu na salę operacyjną zostanie umieszczona Ci w żyle igła (Venflon), przez którą będą podawane leki i kroplówka.

W przypadku poważniejszych zabiegów pacjent podłączany jest przed rozpoczęciem zabiegu do wielu urządzeń nadzorujących jego ciśnienie, pracę serca, parametry krwi i wiele innych.

Na sali, na której odbędzie się Twój zabieg nic nie następuje znienacka. O wszystkim zostaniesz poinformowany i uprzedzony.

Jeżeli okoliczności tego wymagają, anestezjolog może zmienić w czasie zabiegu rodzaj znieczulenia na inny - jest to podyktowane tylko i wyłącznie względami Twojego bezpieczeństwa.

Twoje zachowanie się w dniu zabiegu.

Przed znieczuleniem, dla Twojego bezpieczeństwa, zastosuj się do poniższych zaleceń:

 • Przez 6 – 8 godzin przed zabiegiem niczego nie pij ani nie jedz – w różnych szpitalach stosowane są różne schematy głodówki przedoperacyjnej – najlepiej zapytaj się bezpośrednio anestezjologa w szpitalu, w którym odbędzie się zabieg. Praktycznie oznacza to, że możesz spożywać posiłki do północy przed zabiegiem.

 • Max do trzech godzin przed zabiegiem możesz pić w niewielkich ilościach klarowne płyny, tj. osłodzoną lub gorzką herbatę lub sok jabłkowy. Nie są polecane soki z owoców cytrusowych. Nie wolno pić żadnych napojów gazowanych. Kefiry, jogurty itp. są zabronione.

 • Ponadto przez 6 godzin przed zabiegiem nie pal papierosów. Najlepiej - w ogóle rzuć palenie!!!

 • Przed operacją usuń i schowaj ruchome części uzębienia (protezy), okulary i soczewki kontaktowe.

 • Usuń makijaż i lakier z paznokci.

 • Zdejmij zegarek, kolczyki, pierścionki, obrączki, naszyjnik, biustonosz, skarpetki.

 • Wyjmij zapinki z włosów.

 • Szanuj siebie i nas: PORZĄDNIE SIĘ UMYJ! Najlepiej wieczorem i jeszcze raz rano, w dniu zabiegu To żadna przyjemność znieczulać brudnego pacjenta...

 • Udając się na salę operacyjną zabierz ze sobą dowód osobisty.

Zgoda na znieczulenie

Przed każdym znieczuleniem pacjent musi wyrazić i podpisać świadomą, dobrowolną zgodę na wykonanie znieczulenia. W przypadku dzieci poniżej 16. roku życia zgodę taką podpisuje jeden z rodziców. Pacjent pomiedzy 16. a 18. rokiem życia podpisuje zgodę wspólnie z rodzicami (tzw. współzgoda).

Wyrażenie zgody na wykonanie zabiegu i operacji nie jest jednoznaczne i tożsame z wyrażeniem zgody na wykonanie znieczulenia. Pacjent musi zawsze wyrazić osobną, świadomą zgodę na wykonanie znieczulenia.

Pamiętaj, że zawsze masz prawo zapytać lekarza-anestezjologa o wszelkie korzystnie i niekorzystne aspekty znieczulenia, powikłania oraz ryzyko towarzyszące konkretnemu rodzajowi znieczulenia. Anestezjolog na pewno chętnie odpowie na wszelkie Twoje pytania.

Świadek Jehowy

W czasie zabiegu może okazać się także konieczne przetoczenie pacjentowi krwi. Poinformuj proszę anestezjologa o ewentualnym braku zgody na transfuzję krwi.

Jeżeli jesteś Świadkiem Jehowy lub masz jakiekolwiek obiekcje i zastrzeżenia co do przetaczanie krwi i jej pochodnych - daj o tym znać jak najwcześniej anestezjologowi lub Twojemu lekarzowi prowadzącemu. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień. Z góry dziękuję w imieniu swoich kolegów - anestezjologów!

Wyniki badań dodatkowych

Jeżeli zgłaszasz się do szpitala na zabieg planowy, pamiętaj aby zabrać ze sobą aktualne wyniki badań dodatkowych. Z mojego punktu widzenia, jako lekarza anestezjologa, najbardziej będą interesowały mnie takie badania, jak:

 • Morfologia krwi.

 • Twój ciężar.

 • Tzw. elektrolity: sód i potas.

 • Cukier we krwi.

 • Wskaźniki układu krzepnięcia.

 • EKG - jeżeli masz więcej niż 40 lat, palisz papierosy lub jeśli leczysz się na serce.

 • Jeżeli miałeś rozpoznaną wadę serca lub przechodziłeś poważne choroby płuc - potrzebne będzie zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Jeżeli jest to poważna wada, utrudniająca Ci życie, powodująca łatwe męczenie się - zrób sobie badanie echo serca i jego wynik przynieś anestezjologowi.

 • Zanotuj sobie wcześniej na karteczce wszystkie leki, jakie zażywasz w domu. To bardzo ważne i może zapobiec wielu powikłaniom.

<< Anestezjolodzy                                                              Wybór znieczulenia >>28 kwietnia 2012