>

Znieczulenie podpajęczynówkowe

 
Spis treści:

  1. Istota.
  2. Wykonanie.
  3. Zastosowanie.
  4. Powikłania.
  5. Popunkcyjne bóle głowy - PDPH.
  6. FAQ - znieczulenie podpajęczynówkowe.

Inne nazwy tego znieczulenia to: znieczulenie podpajęczynówkowe (inaczej: rdzeniowe, podoponowe, podtwardówkowe, dokanałowe)

Na czym polega znieczulenie podpajęczynówkowe?

Polega na podaniu do przestrzeni podpajęczynówkowej, znajdującej się w środku kręgosłupa (w pobliżu rdzenia kręgowego), leku o działaniu miejscowo znieczulającym. Lek przedostając się do rdzenia kręgowego znieczula go - przekazywanie bólu przez rdzeń zostaje zablokowane.

W rezultacie otrzymuje się znieczulenie trwające od 1,5 godziny do nawet 20 godzin. Zależy to od rodzaju środka użytego do znieczulenia. Przeciętny czas trwania okresu bezbolesności po tego rodzaju znieczuleniu wynosi ok. 6-8 godzin.

W zależności od rodzaju i właściwości leku i miejsca podania obszar znieczulenia może być różny. Zwykle jest to obszar znajdujący się poniżej pasa, ale przy znieczuleniach do porodu, cięcia cesarskiego znieczulony obszar rozciąga się od piersi w dół.

W czasie tego znieczulenia w obszarze znieczulonym pacjent nic nie czuje: nie ma czucia dotyku, czucia temperatury, a zwłaszcza nie odczuwa jakiegokolwiek bólu. Nogi pacjenta są jakby zdrętwiałe, nie może nimi poruszać, odczuwa w nich przyjemne ciepło.

                                                 
                                                             Wykonanie zn. podpajęczynówkowego >>


28 kwietnia 2012