Znieczulenie w laryngologii

Większość znieczuleń w oddziałach laryngologii wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Wynika to z faktu, że obszar, w którym operuje laryngolog sąsiaduje bezpośrednio z drogami oddechowymi pacjenta. Przeprowadzenie znieczulenia ogólnego w intubacji w znacznym stopniu zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla pacjenta.

Usunięcie migdałków podniebiennych / gardłowych

Jest jednym z najczęstszych zabiegów. Zasadniczo można go wykonywać w znieczuleniu miejscowym, które polega na ostrzyknięciu usuwanego migdałka środkiem znieczulenia miejscowego, po czym migdałek / migdałki zostają usunięte. Wady takiego postępowania są następujące:

  • Niebezpieczeństwo wpadnięcia resztek usuwanego migdałka do dróg oddechowych (tchawicy) i co za tym idzie spore niebezpieczeństwo ciężkiej niewydolności oddechowej (pacjent dusi się) lub zgonu.

  • Niebezpieczeństwo zachłyśnięcia się pacjenta krwią z operowanego miejsca. Sprzyja temu siedząca pozycja pacjenta. Konsekwencją może być ciężkie zapalenie płuc.

  • Pacjent jest cały czas przytomny podczas zabiegu, a nie jest on zbyt przyjemny dla pacjenta...

  • Jakość działania podawanego środka znieczulającego nie jest najlepsza - pacjenta często boli, zwłaszcza, gdy nie dostaje dodatkowych leków przeciwbólowych.

  • Możliwość łatwego przedawkowania środka znieczulającego u dzieci, u których migdałki są usuwane bardzo często.

Zalety znieczulenia miejscowego wg. autora serwisu Morfeusz2001, tj. prostota wykonania i krótki czas całego zabiegu nie równoważą poważnego niebezpieczeństwa, jakim jest możliwość wpadnięcia resztek migdałka do dróg oddechowych. Autor serwisu Morfeusz2001 stoi na stanowisku, że jedynym bezpiecznym znieczuleniem do usunięcia migdałków winno być znieczulenie ogólne. Zalety znieczulenia ogólnego są w tym przypadku następujące:

  • Pełna kontrola nad drogami oddechowymi pacjenta.

  • Wyłączenie świadomości pacjenta, co jest korzystne ze względu na jego psychikę.

  • Pełna kontrola anestezjologa nad bólem podczas zabiegu.

  • Łatwość utrzymania pełnej kontroli nad drogami oddechowymi pacjenta w razie nieoczekiwanego krwawienia z operowanego miejsca.

Zabiegi onkologiczne w obrębie krtani

Wykonywane są wyłącznie w znieczuleniu ogólnym. Są to często zabiegi wielogodzinne, skomplikowane. Pacjent po zabiegu z reguły przez jakiś czas nie będzie mówił, zwłaszcza jeżeli był to zabieg usunięcia krtani. Po zabiegach w okolicy krtani pacjent będzie często miał założoną do wnętrza krtani tzw. rurkę tracheostomijną, służącą do oddychania.

Zabieg Klajzesera - pobranie wycinków z krtani

Wykonywany jest w krótkim znieczuleniu ogólnym.

Drobne zabiegi laryngologiczne

Operacje plastyczne przegrody nosa (septoplastyka), operacje ślinianek mogą odbywać się w znieczuleniu ogólnym prowadzonym przy użyciu maski krtaniowej. Intubacja pacjenta nie jest tutaj konieczna.
Podobnie mogą być wykonywane operacje zatok oraz zabiegi w obrębie ucha , gdzie intubacja również nie jest wymagana.<< Ortopedia  
                                                                                   Okulistyka >>
28 kwietnia 2012