Znieczulenie dziecka


Spis treści

 1. Wybór znieczulenia dla dziecka.
 2. Znieczulenie miejscowe u dziecka.
 3. Posiłki i picie.
 4. Przygotowanie dziecka do znieczulenia i zabiegu.
 5. Dziecko a ból.
 6. Zabiegi w oddziałach dziennych.
 7. FAQ.

 

Preferowanym przez anestezjologów rodzajem znieczulenia dzieci jest znieczulenie ogólne (narkoza) – jest ono podstawowym rodzajem znieczulenia w chirurgii dziecięcej, na podstawie którego wykonywane są często inne rodzaje znieczuleń, np. znieczulenie miejscowe. Znieczulenie ogólne zapewnia pełny komfort pracy dla chirurga i anestezjologa – dziecko w czasie zabiegu jest spokojne i nieruchome.
 

Znieczulenie miejscowe u dziecka

Jak wspomniano, w wielu przypadkach znieczulenie ogólne jest łączone ze znieczuleniem miejscowym. Kombinacja taka zapewnia bardzo dobre działanie Mały pacjent przed znieczuleniem w Oddziale Chirurgii Jednego Dnia/przeciwbólowe w czasie zabiegu, przyczynia się do zmniejszenia ilości podawanych dziecku w czasie zabiegu leków oraz zapewnia długi okres bezbolesności po zakończonym zabiegu operacyjnym. Ponieważ, jak wspomniano wyżej, podstawowym rodzajem znieczulenia jest znieczulenie ogólne, dlatego jeżeli anestezjolog zaplanował wykonanie znieczulenia miejscowego najpierw jest przeprowadzane znieczulenie ogólne, a gdy dziecko już śpi - dziecko ma zakładane znieczulenie miejscowe. Taka kolejność sprawia, że dziecko nie przeżywa stresu związanego z widokiem igły do znieczulenia miejscowego, ani z ukłuciem.

Znieczulenie ogólne u dziecka, podobnie jak i u dorosłego, nie zawsze związane jest z koniecznością wykonania intubacji. W niektórych typach zabiegów alternatywą do intubacji może byc zastosowanie maski krtaniowej lub maski twarzowej.

Są stosowane wszystkie rodzaje znieczuleń miejscowych, takie jak i u osób dorosłych. Charakterystyczne blokady (znieczulenia miejscowe), które są szczególnie często wykonywane u dzieci:

 • Znieczulenie krzyżowe - jest pewnego rodzaju odmianą znieczulenia zewnątrzoponowego. Lek podaje się do przestrzeni zew.oponowej przez otwór kostny znajdujący się w górnej części szczeliny międzypośladkowej. Najczęściej nie zakłada się cewnika zew.oponowego. Zakres znieczulonego obszaru zależy od ilości podanego środka i może obejmować obszar od pępka w dół. Najczęściej jest przeprowadzane u małych dzieci do dużych zabiegów w zakresie kończyn dolnych (ortopedia), dróg moczowych, dolnej części jamy brzusznej, ale także do korekty stulejki, spodziectwa, czy plastyki przepuklin.

 • Peni blok - stosowany jest do znieczulenia prącia do takich zabiegów, jak operacje stulejki lub spodziectwa. Polega na podaniu igłą leków znieczulających do podstawy prącia. Znieczulona jest wtedy górna część prącia.

 • Hernia blok - wykonywany jest do znieczulenia nerwów unerwiających okolicę, w której powstała przepuklina. Miejsce podania igłą środka znieczulającego znajduje się w przedniej części biodra.

Posiłki i picie

Dziecko, u którego jest zaplanowany zabieg powinno być na czczo. Poniższa tabelka przedstawia schemat diety przedoperacyjnej dla dzieci. Podane czasy oznaczają, kiedy ostatni raz dziecku można dać jeść lub pić przed zabiegiem operacyjnym. "Płyn" oznacza płyn niegazowany, przezroczysty - np. sok jabłkowy, lekko osłodzona herbatka.

Wiek dziecka

 

Posiłki i mleko

 

Klarowne płyny
< 6 m-cy 4 h 2 h
6 - 36 m-cy 6h 3 h
> 3 lat 8 h 3 h


Przygotowanie dziecka do znieczulenia i zabiegu.

Przed zabiegiem dziecko dostaje leki likwidujące ból, strach i lęk. Są one podawane w formie słodkiego syropu do wypicia na ok. 30 – 45 min. przed zabiegiem lub też w postaci czopka doodbytniczego. Dziecko staje się spokojne i senne. Dobrze by było, gdyby dziecko na zabieg pojechało ze swoją ulubiona zabawką, np. misiem. W wielu szpitalach dopuszcza się możliwość towarzyszenia dziecku przez rodziców aż do drzwi bloku operacyjnego. W niektórych szpitalach wprowadzenie do znieczulenia jest przeprowadzane na rękach matki lub anestezjologa - patrz obrazek obok, co oszczędza dziecku strachu i zdenerwowania, eliminuje płacz i lęk.

 

Dziecko a ból przy iniekcjach (zastrzykach)

Wszyscy zapewne kiedyś baliśmy się igieł, igiełek, zastrzyków i toAnestezjolog i dziecko - za chwile rozpocznie sie znieczulenie.warzyszącego im bólu. Wszyscy pamiętamy to ogromne uczucie panicznego strachu na widok zbliżającej się pielęgniarki ze strzykawką. Jednak od tamtych czasów dużo się zmieniło. Obecnie możemy skutecznie znieść ból towarzyszący iniekcjom, zakładaniu wenflonów itp dzięki dostępności kremu znieczulającego EMLA - przeczytaj koniecznie o jego zastosowaniu! 

Zabiegi w oddziałach dziennych

Bardzo korzystną możliwością jest wykonanie zabiegu w ramach Chirurgii Jednego Dnia (Chirurgii Ambulatoryjnej, Chirurgii Dziennej):

 • Operacja w warunkach oddziału chir. jednego dnia to mniejszy stres dla dziecka i rodziców.To mniejsze narażenie na " złapanie" infekcji wewnątrzszpitalnej.

 • Dziecko po zabiegu wraca do przyjaznych warunków - do własnego domu.Kwalifikacja dziecka do zabiegu dziennego

 • W odniesieniu do dzieci muszą być spełnione następujące warunki, aby dziecko mogło być zoperowane w Oddziale Chirurgii Jednego Dnia:

 • Rodzaj zabiegów - mogą to być jedynie proste zabiegi, po których ból uda się opanować lekami doustnymi podawanym w domu.

 • Dziecko musi być ogólnie zdrowe.

 • Rodzice powinni posiadać samochód i mieszkać nie dalej niż godzinę od miejsca wykonywania zabiegu.

 • Rodzice powinni posiadać telefon.

 • Minimalne ryzyko krwawienia po zabiegu.

 • Zabieg taki nie może trwać > 1 godz.

 • Dziecko musi być wcześniej zbadane przez lekarza anestezjologa.

 • Zabieg dotyczy tylko powłok ciała i nie wymaga otwarcia jam ciała - np. jamy brzusznej, klatki piersiowej. Możliwe jest wykonywanie wszelkich zabiegów endoskopowych - gastroskopia, sigmoidoskopia, cystoskopia.

Zabiegi dzienne u dzieci - przeciwwskazania

 • Zwiększone ryzyko zabiegu i znieczulenia.

 • Choroby metaboliczne u dziecka - np. cukrzyca.

 • Dziecko ma < 1 miesiąc.

 • Wcześniak < 1 roku życia.

 • Wady serca.

 • Istniejące zakażenie - np. dróg oddechowych.

 • Duże ryzyko krwawienia po zabiegu.

 • Dzieci, w których rodzinach występowały nagłe zgony niemowląt lub gorączka złośliwa.


<< Chirurgia ogólna                                                      Chirurgia jednego dnia >>28 kwietnia 2012