FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi dot. znieczulenia

Na początku każdego rozdziału zamieszczony jest spis treści, który kończy się spisem najczęściej stawianych przez internautów pytań (FAQ).

Jeśli masz pytanie np., czy tatuaż jest przeciwwskazaniem do wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego porodu? - szukaj odpowiedzi w dziale "Zewnątrzoponowe znieczulenie porodu. FAQ." , na jego końcu, w części FAQ.

Poniższy schemat pokazuje, gdzie szukać odpowiedzi na pytania. Jeżeli mimo poszukiwań nie znalazłeś odpowiedzi na swoje wątpliwości, skontaktuj się z autorem Morfeusza na Skype lub na Gadu-Gadu.

Gdzie szukać FAQ? Znieczulenie. Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące znieczulenia.


Poniżej są zawarte odpowiedzi na pytania nie mieszczące się w żadnych innych kategoriach serwisu.

Spis treści:

  1. FAQ - rozdział "Znieczulenie ogólne."

  2. FAQ - rozdział Znieczulenie zewnątrzoponowe."

  3. FAQ - rozdział "Znieczulenie zewnątrzoponowe porodu."

  4. FAQ - rozdział "Znieczulenie podpajęczynówkowe."

  5. FAQ - rozdział: znieczulenie dziecka.

  6. Bóle po przebytym półpaścu.

  7. Ból związany ze zrostami w przestrzeni zew.oponowej.
Bóle po przebytym półpaścu.

Mama (72) od dwóch miesięcy ma silne bóle po przebytym półpaścu. Co może jej pomóc? Pozdrawiam! Irmina.

ODP: Proponuje udać się do Poradni Leczenia Bólu. Poradnie takie prowadzą doświadczeni anestezjolodzy, którzy z pewnością pomogą Twojej mamie. Jeżeli w Twoim mieście nie ma Poradni Leczenia Bólu, to powinna znajdować się w najbliższym mieście wojewódzkim lub w najbliższym ośrodku akademickim, tam, gdzie jest AM. Do miejscowych poradni leczenia bólu potrzebne jest skierowanie od lekarza domowego, do ośrodków wyższego rzędu skierowanie od lekarza specjalisty - najlepiej od anestezjologa lub neurologa. Nastawić się należy raczej na długotrwałe leczenie, nie należy również oczekiwać szybkiej albo wręcz natychmiastowej poprawy. Leczenie to środki przeciwbólowe (tabletki, czopki, iniekcje), akupunktura oraz blokady miejsca w którym boli. Pzdr! Autor

Leczenie bólu związanego ze zrostami w przestrzeni zewnątrzoponowej.

Czy możliwe jest "pozbycie" się bólu związanego z podrażnieniem korzeni nerwowych na skutek zrostów oponowych w odcinku l-s kręgosłupa po przebytym urazie i dwukrotnym operowaniu? Grzegorz.

ODP: Prawdopodobnie tak. Proszę jednak nie nastawiać się na rewelacyjne i natychmiastowe efekty. Prawdopodobnie opisywane przez Ciebie dolegliwości mają charakter bólu przewlekłego, który jest ciężki w leczeniu, zaś leczenie długotrwałe i nie zawsze przynoszące 100% ulgę. Najbardziej rozsądne będzie skontaktowanie się z miejscową Poradnią Leczenia Bólu Przewlekłego. W grę wchodzą następujące rozwiązania: leczenie operacyjne (wycięcie zrostów) albo leczenie zachowawcze: leki + rehabilitacja. Ewentualnie połączenie wszystkich tych metod. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia! Autor serwisu.

Znieczulenie a padaczka.

Panie doktorze, chciałam zapytać jakie znaczenie podczas znieczulania ogólnego ma padaczka. Czy osoby które chorują na epilepsje mogą być poddawane narkozie? Magda.

ODP: Padaczka jest pewnego rodzaju problemem dla anestezjologa, ale powiedzmy może nie z grupy tych najpoważniejszych, są jescze gorsze rzeczy z którymi musimy się uporać przed i w trakcie znieczul;enia ;-) !. W czasie prowadzenia znieczulenia anestezjolog nie podaje leków mogących spowodować powstanie napadu epi (enfluran, ketamina) oraz unika sytuacji mogących do niego prowadzić. Możliwe jest wykonanie zarówno znieczulenia miejscowego jak i ogólnego. Nie należy przed zabiegiem odstawiać leków przeciwpadaczkowych przyjmowanych na stałe. Stała obecność anestezjologa zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi i natychmiastową reakcję, jeśliby doszło do powstania napadu drgawek. Pzdr! Autor Morfeusza 2001.

Pytanie o błędy jakie może poełnic anestezjolog...

Czy mógłby Pan powiedzieć, na jakie kwestie (może najczęstsze zaniedbania) podczas znieczulania ogólnego, powinien zwrócić uwagę rozmawiając z anastezjologiem przed zabiegiem. Chodzi mi o punkty, w których teoria najczęściej rozbiega sie z praktyką. A sama wkrótce poddam sie zabiegowi laparoskopii związanego z niepłodnością. Alina.

ODP: Primo - delikwent, który będzie Cię znieczulał to lekarz-anestezjolog. Nie "anastazjolog"! Minus dla Ciebie;-) Wydaje mi się, że ja bym się nieco zirytował, gdyby pacjent zaczął ze mną rozmowę od błędów jakie popełniają anestezjolodzy. Rozmowa przedoperacyjna (kwalifikująca do znieczulenia) to chyba nie jest najlepszym momentem, aby zawracać uwagę anestezjologowi, który będzie troszczył się o Twoje życie na błędy, jakie może popełnić w trakcie zabiegu... Drugi punkt karny dla Ciebie! Jeżeli nie masz zaufania do danego anestezjologa - powiedz mu to wprost i wybierz sobie innego lub zmień szpital! A jeśli jesteś bardzo dociekliwa to zapytaj się lepiej, czy będziesz znieczulana na nowoczesnym aparacie do znieczulenia, czy blok operacyjny ma pod ręką sprzęt do prowadzenia reanimacji i czy jest dostępny dantrolen (to taka odtrutka za ok. 8000 PLN) Pzdr! Autor Morfeusza.

Jakie doświadczenie zawodowe ma anestezjolog, który będzie mnie znieczulał?

Jak rozpoznać, że anestezjolog z którym mam do czynienia jest doświadczonym lekarzem (mam na myśli zabiegi w prywatnych gabinetach). Bardzo się boję znieczuleń, jestem panikarka, a przecież nie poproszę o okazanie odpowiednich dokumentów. Jak mam mu zaufać? Na piękne oczy...?

ODP: Najprościej jest zadzwonić do danego gabinetu i zapytać się w recepcji o: czy ten lekarz-anestezjolog ma pierwszy czy drugi stopień specjalizacji, ile ma lat, jak długo już znieczula (pracuje w swoim fachu), jak długo znieczula w danym gabinecie, czy znieczula jeszcze gdzieś indziej. Możesz także popytać wśród znajomych, czy były zadowolone z przebiegu znieczulenia. Pozdrawiam! Autor serwisu.

Sedacja / znieczulenie ogólne wykonywane przez stomatologa.

Witam! Stomatolog zaproponował mi usunięcie zęba mądrości w znieczuleniu, miejscowym i dożylnym jednocześnie, mówiąc że będę spokojniejsza i trochę otumaniona. Już kiedyś opisywałam swój problem rwania zęba mądrości i zadawałam pytanie dot. znieczulenia ogólnego przy wyrywaniu zębów. Dziękuję za uprzednią odpowiedź i proszę o wyjaśnienie mi, o co chodziło mojej dentystce, czy to bezpiecznie i czy takie znieczulenie jest refundowane przez NFZ? Czy to prawda, że jest tańsze od znieczulenia ogólnego? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam! Bożena.

ODP: Twojej dentystce chodziło zapewne o sedację czyli o uspokojenie do zabiegu usunięcia zęba. AL e obawiam się, że w Polsce prawo do przeprowadzenia znieczulenia ogólnego lub głębokiej sedacji, a o taką chodziło Twojemu stomatologowi mają jedynie lekarze anestezjolodzy. Obawiam się, że znieczulenie ogólne lub głęboka sedacja wykonywana przez stomatologa nie jest rozwiązaniem zbyt bezpiecznym. Co do refundacji nie mam zielonego pojęcia, ale obawiam się, że jest ta usługa płatna w 100%. Pozdrawiam! Autor Morfeusza 2001.

Zaburzenia pracy serca a znieczulenie.

Panie Doktorze! Mam 27 lat i problem chciałabym zasięgnąć porady. Od 3 roku życia mam wadę oczu: zez naprzemienny; to dość mocno przeszkadza w życiu. Do tego mam wadę serca blok przedsionkowo-komorowy III do II stopnia. Dlatego wiem, że istnieje ryzyko przeprowadzania w tym przypadku zabiegów. Miałam już zapaść na leki, musze z braniem ich bardzo uważać. A moje oczy, jak twierdzą lekarze okuliści tylko tak można skorygować, bo zaniedbano to w dzieciństwie, możliwość ćwiczeń korekcyjnych itp. Chciałam zapytać jak to wyglądałoby ze strony anestezjologicznej? (jeśli chodzi o zabieg na oczy, czy nawet jeśli pomyślę o porodzie, to czy przy tej wadzie serca są odpowiednie środki znieczulające góry dziękuję za odpowiedz. Małgorzata sliwka106@wp.pl

ODP: Opisane zaburzenia rytmu serca, a zwłaszcza blok III stopnia ( a zwłaszcza jeśli towarzyszą mu takie objawy jak niespodziewane omdlenia) mogą być przyczyną poważnych kłopotów przy wykonywaniu zabiegu operacyjnego i znieczulenia. Niektóre podawane leki anestezjologiczne mogą nasilić istniejące już zaburzenia zaburzenia rytmu serca, prowadząc tym samym do niebezpiecznej sytuacji. Przy bloku III stopnia obowiązkowym jest uprzednie założenie stymulatora serca, aby zabezpieczyć pacjenta w tym również poddawanego znieczuleniu przed groźnymi dla życia zaburzeniami rytmu w czasie zabiegu operacyjnego. Podobnie jest również w przypadku niektórych postaci bloku II. stopnia. Pacjentka zabezpieczona stymulatorem może być bezpiecznie operowana operowana, jak również może korzystać ze znieczulenia zew. oponowego do porodu drogami i siłami natury. Pozdrawiam! Autor Morfeusza 2001.

Znieczulenie do usunięcia polipa z nosa.

Witam, niedługo czeka mnie usuniecie polipa z nosa. Lekarz poinformował mnie, że zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, jednak ja panicznie boje się kłucia tej okolicy, a na sama myśl, ze będę świadoma, ze mnie ktoś kroi robi mi się słabo. Czy jest możliwe w takiej sytuacji znieczulenie ogólne, /nigdy wcześniej nie miałam takiego znieczulenia/? Ostatnio miałam usuwany chirurgicznie ząb mądrości w znieczuleniu miejscowym, samo znieczulanie strasznie bolało i ogólnie było okropnie. Wiem, ze bardzo źle znoszę takie zabiegi, bardzo proszę o poradę. Iza

ODP: Oczywiście, że można wykonać znieczulenie ogólne do tego typu zabiegu. Na twoim miejscu porozmawiałbym z osoba która będzie wykonywała zabieg - może uda ci się przekonać ja do znieczulenia ogólnego? Inną możliwością jest znieczulenie miejscowe połączone z głęboką sedacją. Pozdrawiam! Autor serwisu.

Czy badania głowy typu eeg, siodełko tureckie, rezonans można przeprowadzić pod narkozą?

ODP: Rezonans magnetyczny, zwłaszcza u małych i bardzo małych dzieci można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym lub w głębokiej sedacji. Natomiast sama istota badania EEG wyklucza przeprowadzenie znieczulenia ogólnego: w EEG bada się aktywność mózgu, która to znieczulenie ogólne znosi.

Miastenia gravis a zabieg operacyjny.

Mam 31 lat, za sobą 6 zabiegów operacyjnych (wyrostek, laparoskopia zwiadowcza, cesarka i 3x przetoki ropne w ranie pooperacyjnej). Od roku miastenia gravis. Jestem w 28. tyg. ciąży. Czy biorąc pod uwagę tendencję do powikłań (i miastenię) mogę ryzykować oddział położnictwa, gdzie nie ma pełnego OIOM-u? Lekarz z Woj. Poradni Patologii Ciąży twierdzi, że zwykły respirator wystarczy-neurolodzy są innego zdania. Proszę o poradę...

ODP: Biorąc pod uwagę, to co napisałaś powyżej - absolutnie powinnaś wybrać szpital z pełnoprofilowym, dobrze wyposażonym Oddziałem Intensywnej Terapii. Pozdrawiam! Autor Morfeusza.

W przyszłym miesiącu mam mieć zabieg operacyjny w dniu, kiedy wypada mi okres. Czy zabieg się odbędzie?

ODP: W przypadku planowego zabiegu jest on z reguły przekładany na dzień, w którym nie będzie miała Pani okresu. Proszę o powyższym powiadomić lekarzy, którzy będą przeprowadzać zabieg. Webmaster Serwisu.

Leki przeciwbólowe przed wizytą u stomatologa.

Mój problem jest raczej natury psychicznej, mianowicie panicznie boje się leczenia kanałowego zęba trzonowego (ząb mnie "lekko" boli". Na fotelu dentystycznym zachowuje się jak paranoik pomimo zapewnień stomatologa. Czy mogę zastosować (oprócz znieczulenia u dentysty) dodatkowe środki rozluźniające bądź znieczulające, aby przełamać lek przed zabiegiem? Pozdrawiam Konrad

ODP: Powinieneś zasięgnąć porady u stomatologa, który będzie prowadził leczenie. Przyjmowanie niektórych środków p.bólowych wiąże się bowiem ze zwiększonym ryzykiem krwawienia. Sądzę, że nie będzie problemu w zażyciu środków uspokajających. Ale i tak musisz mieć na nie receptę, wiec musisz skontaktować się z lekarzem.

Jaki rodzaj znieczulenia wykonuje się do zabiegów na naczyniach wieńcowych (koronarorografia lub plastyka naczyń wieńcowych)?

ODP: Tego typu zabiegi wykonuje się najczęściej w sedacji. Miejsce wprowadzenia cewnika naczyniowego (miejsce nakłucia tętnicy), którym będzie wykonywany zabieg znieczula się nasiękowo, przy pomocy kilku mililitrów środka znieczulenia miejscowego. Webmaster Serwisu

Uraz stawu łokciowego - jakie znieczulenie?

Witam! Mój ojciec jakiś czas temu złamał wyrostek łokciowy. W wyniku urazu konieczna była operacja. Mój ojciec ma 55 lat i ma nadciśnienie tętnicze. Nie mogę zrozumieć dlaczego miał zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, skoro w większości operacje tego typu są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym (tak wyczytałem z Pana serwisu). Chciałem też rozmawiać przed zabiegiem z anestezjologiem, aby się dowiedzieć jakie znieczulenie będzie mieć ojciec - spytałem się o taką możliwość chirurga, ale ten powiedział, że nie ma takiej konieczności. Za jakieś 2-3 tyg. mojego ojca czeka druga operacja - wyjęcia śrub z łokcia. Boję się, że znieczulenie ogólne przy nadciśnieniu tętniczym może spowodować ciężkie powikłania u ojca. Czy jest jakaś możliwość, aby taką operację przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym - jeżeli tak to jakim? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam! Maciej.

ODP: Sądzę że zupełnie wystarczającym byłoby zablokowanie splotu ramiennego - tzw. blok pachowy. Również krótkie znieczulenie dożylne byłoby wystarczające moim zdaniem do usunięcia śrub. Nie mam pojęcia dlaczego nie zdecydowano się w przypadku Pana ojca na wykonanie blokady splotu ramiennego do założenia śrub. Wg. mnie byłoby to optymalne znieczulenie.

Mój mąż miał znieczulenie ogólne do zabiegu. W bliskim czasie planowaliśmy mieć dziecko. Czy narkoza nie będzie miała wpływu na nasienie męża, a co za tym idzie na płod??? Pozdrawiam! Agnieszka.

ODP: Kilkakrotne znieczulenia ogólne, a zwłaszcza krótkotrwałe - np do repozycji przegrody nosa nie mają wpływu na płodność, co innego długotrwałe narażenie na środki znieczulenia ogólnego, jakiemu są poddani anestezjolodzy i pozostały personel sal operacyjnych. Proszę także pamiętać, że część zabiegów operacyjnych odbywa się pod monitorami rtg, zwłaszcza z zakresu ortopedii.

Bóle po przebytym półpaścu.

Mama (72) od dwóch miesięcy ma silne bóle po przebytym półpaścu. Co może jej pomóc? Pozdrawiam! Irmina.

ODP: Proponuje udać się do Poradni Leczenia Bólu. Poradnie takie prowadzą doświadczeni anestezjolodzy, którzy z pewnością pomogą Twojej mamie. Jeżeli w Twoim mieście nie ma Poradni Leczenia Bólu, to powinna znajdować się w najbliższym mieście wojewódzkim lub w najbliższym ośrodku akademickim, tam, gdzie jest AM. Do miejscowych poradni leczenia bólu potrzebne jest skierowanie od lekarza domowego, do ośrodków wyższego rzędu skierowanie od lekarza specjalisty - najlepiej od anestezjologa lub neurologa. Nastawić się należy raczej na długotrwałe leczenie, nie należy również oczekiwać szybkiej albo wręcz natychmiastowej poprawy. Leczenie to środki p.bólowe (tabletki, czopki, iniekcje), akupunktura oraz blokady miejsca w którym boli. Pzdr! Autor.

Leczenie bólu związanego ze zrostami w przestrzeni zewoponowej.

Czy możliwe jest "pozbycie" się bólu związanego z podrażnieniem korzeni nerwowych na skutek zrostów oponowych w odcinku l-s kręgosłupa po przebytym urazie i dwukrotnym operowaniu? Grzegorz.

ODP: Oczywiście, że tak. Proszę nie nastawiać się na rewelacyjne i natychmiastowe efekty. Prawdopodobnie opisywane przez Ciebie dolegliwości mają charakter bólu przewlekłego, który jest ciężki w leczeniu, zaś leczenie długotrwałe i nie zawsze przynoszące 100% ulgę. Najbardziej rozsądne będzie skontaktowanie się z miejscową Poradnią Leczenia Bólu Przewlekłego. W grę wchodzą następujące rozwiązania: leczenie operacyjne (wycięcie zrostów) albo leczenie zachowawcze: leki + rehabilitacja. Ewentualnie połączenie wszystkich tych metod. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia! Autor serwisu.

Czym zajmują się poradnie leczenia bólu?

Dzień dobry! Jestem z Leszna Wlkp., mógłby Pan podać gdzie najbliżej jest jakaś poradnia leczenia bólu i coś więcej na ten temat, czy te poradnie zajmują się tylko leczeniem bólu nowotworowego? Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam. Magda meggi_19@op.pl

ODP: Poradnie leczenia bólu nie zajmują się tylko i wyłącznie leczeniem bólu w chorobie nowotworowej. W poradniach leczenia bólu anestezjolodzy leczą wszelkie postacie bólu przewlekłego. Leczymy tutaj np. ból związany ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa i kończyn górnych i dolnych, zajmujemy się leczeniem ciężkich postaci migreny, neuralgii różnych nerwów, neuralgii po półpaścu i wiele innych. Skierowanie do Poradni wydaje lekarz-specjalista: neurolog lub anestezjolog. Dobrze jest wcześniej umówić się na wizytę telefonicznie. W każdej poradni specjalistycznej w Twoim mieście powinien znajdować się adres najbliższej Poradni Leczenia Bólu Przewlekłego. W swoich materiałach znalazłem taki adres: Poradnia Leczenia Bólu Wojewódzkiego Szpital Zespolonego w Lesznie, ul. Kiepury 45, 64-100 Leszno. Ale uprzedzam, że adres ten może być już nieaktualny. Pozdrawiam! Autor Morfeusza.

Ból przetrwały po zabiegu operacyjnym.

Jestem raczej laikiem w sprawach anestezjologicznych, ale bardzo spodobał mi się Pana serwis, w szczególności to co pisze Pan, o bólu pooperacyjnym i nie tylko. Dlaczego inni lekarze (nie mówię o anestezjologach) nie maja takiego podejścia? Co do bólu pooperacyjnego i w ogóle mogę chyba coś powiedzieć. Jestem po 2 operacjach (pierwsza to wyrostek, a druga ginekologiczna) w znieczuleniu ogólnym. Jak czułam się po operacji nie będę opisywać. Powiem tylko, że po obu wymiotowałam nawet do 4 dnia od zabiegu. Dlaczego? Nikt tego nie wiedział (a nic nie jadłam). Ból pooperacyjny miałam zwalczany- owszem, ale Pyralginą!!!. Efektu pewnie się Pan domyśla (bolało niemiłosiernie). Ale rzeczą, która mnie martwi jest to, że od czasu tej operacji wyrostka strasznie boli mnie brzuch, leki takie jak Spasmalgon, Tramal, No-Spa, Ketonal, nie pomagają. Jak trafiłam kiedyś na Izbę Przyjęć z bólami, to musieli mi podać Dolargan, bo po niczym innym nie chciało mi przejść!!!. Miałam robione różne badania, ale wszystkie wyniki są prawidłowe, żaden lekarz nie wie dlaczego tak jest! Wszyscy tylko powtarzają, że to zagadka, a oni ich nie lubią (ja tez nie, w szczególności tych dotyczących mojego zdrowia!). I tak jest od 2 lat - ja się męczę, a nikt nie wie dlaczego tak jest. Mam już dość tego bólu. Czy są jakieś sposoby, żeby wreszcie przestało mnie boleć? Ja mam przecież dopiero 19 lat! Magdalenae.

ODP: Jak pisałem już kilkakrotnie w tym miejscu; podstawową zasadą medycyny jest osobiste zbadanie pacjenta przez lekarza - trudno jest wyrokować o stanie zdrowia pacjenta na odległość... Myślę, że niezbędna jest u Ciebie porządna diagnostyka chirurgiczna i ginekologiczna. Możliwym jest, że przyczyną Twoich dolegliwości są zrosty, które powstały w jamie brzusznej po przebytych operacjach - często tak się zdarza. Badaniem potwierdzającym lub wykluczającym ich istnienie, ewentualnie innych nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej jest laparoskopia diagnostyczna - jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, podobny w swej istocie do laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego, ale w tym przypadku jest tylko oglądane wnętrze twojej jamy brzusznej pod kątem istnienia jakichkolwiek patologii. Wiele jest przyczyn w obrębie jamy brzusznej: chirurgiczne, ginekologiczne, internistyczne i wiele innych - jeszcze raz podkreślam: niezbędna jest porządna. poszerzona diagnostyka! Dziękuje za miłe słowa dot. serwisu! Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do pełni zdrowia! Autor Morfeusza 2001.

Uporczywe bóle fantomowe, oporne na leczenie.

Mam problem i to bardzo, mam pytanie - cierpię na bóle fantomowe od 16 lat Trzy lata temu zaordynowano mi Tramal i przez pewien okres naprawdę mi pomagał, obecnie nie pomagają mi dawki nawet 1000mg ale zszedłem na 400 mg . Nie był by to taki problem tylko mam potworne bóle, nie mogę wytrzymać bólu ,inne znane metody walki z bólem i wizyty w poradniach walki z bólem nic nie dały ,nadmieniam że biorę jeszcze timonil amitryptyline estazolan i ketonal i nic nie pomaga , leczyłem się też hipnozą oraz metodą tens i akupunkturą. Mam pytanie co może zrobić pacjent w takiej sytuacji ? i czy są na świecie jakieś nowe metody leczenia tego cholerstwa . Z Poszanowaniem: Paweł.

ODP: Pana przypadek wydaje się dość trudny i oporny w leczeniu. W Pana sytuacji proponuję zgłosić się do Poradni Leczenia Bólu w Krakowie, ul. Śniadeckich. Pracują tam najlepsi w Polsce fachowcy od leczenia bólu przewlekłego: dr Dobrogowski oraz dr Wordliczek. Od razu uprzedzam - ja tam nie pracuję, podaje jedynie Panu ten adres, bo taką opinię mam o ww. lekarzach, tam zatrudnionych. Pozdrawiam! Autor Morfeusza

<< Anestezjolodzy                                                              Wybór znieczulenia >>
28 kwietnia 2012