>

Porównanie zn. podpajęczynówkowego i zew.oponowego

Poniżej znajduje się ogólne porównanie znieczulenia podpajęczynówkowego ze znieczuleniem zewnątrzoponowym.

Zn. podpajęczynówkowe Zn. zewnątrzoponowe
Pozycja, w jakiej jest zakładane znieczulenie. a) na boku

b) na siedząco

a) na boku

b) na siedząco

Miejsce, gdzie jest zakładane znieczulenie? Tylko odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Zobacz więcej >>

a) odcinek lędzwiowy kręgosłupa

b) odc. piersiowy (torakochirurgia)

c) odc. szyjny (b. rzadko)

Zobacz więcej >>

 

Czy pacjent śpi w trakcie znieczulenia? Nie. Ale może to znieczulenie być połączone ze znieczuleniem ogólnym w niektórych przypadkach lub z sedacją. Nie. Ale może to znieczulenie być połączone ze znieczuleniem ogólnym w niektórych przypadkach lub z sedacją.

 

Początek działania znieczulenia Bardzo szybki. Wolny, po ok. 15' - 20' od początku podania środka znieczulającego.

 

Czas działania znieczulenia? 2,5 h - 3 h Czas działania można dowolnie przedłużać (znieczulenie porodu), nawet do kilku dni w przypadku leczenia bólu pooperacyjnego.

 

Czy można chodzić w czasie tego znieczulenia? Nie. Tak (dotyczy znieczulenia porodu).
Kiedy pojawia się ból operowanego miejsca po znieczuleniu? Znieczulenie to zapewnia stosunkowo długi okres bezbolesności po zakończonym zabiegu. Przeciętnie brzuch nie boli przez 1 - 3 godziny po zakończonym zabiegu. Poźniej istnieje koniecznośc podawania dożylnych leków przeciwbólowych.

 

Podawanie leków przez cewnik zewnątrzoponowy umożliwia całkowite opanowanie bólu pooperacyjnego.
Czy istnieje możliwość kontynuacji leczenia przeciwbólowego? Nie. W znieczuleniu zewnątrzoponowym założony przed zabiegiem / porodem cewnik zewnątrzoponowy służy później do podawania leków o działaniu przeciwbólowym.

 

Zastosowanie znieczulenia. Zabiegi ortopedyczne o średniodługim czasie trwania, cięcie cesarskie, plastyka przepuklin, zabiegi urologiczne. Cięcie cesarskie, znieczulenie porodu, zabiegi naczyniowe, bardzo rozlegle zabiegi w obrębie jamy brzusznej.

 

Czy występują bóle głowy? *) Tak, może się zdarzyć, że będą one trwały 1-4 dni, ale zdarza się to niezmiernie rzadko. Anestezjolog wdraża wtedy odpowiednie postępowanie w celu ich zlikwidowania. Więcej >> Nie. Tylko wtedy jak zostanie przebita nieumyślnie opona twarda.

 

*) Powikłania neurologiczne

TEORETYCZNIE istnieje możliwość powikłań neurologicznych, o czym Autor serwisu lojalnie uprzedza. Należą tutaj takie powikłania jak: zapalenie opon mózgowo rdzeniowych, krwiak w przestrzeni zewnątrzoponowej lub w kanale kręgowym, zlepne zapalenie opon rdzenia, zespół tętnicy rdzeniowej przedniej, zespół ogona końskiego, przetrwałe parestezje w zakresie kończyn dolnych itd. W codziennej praktyce lekarskie powikłania takie NIE ZDARZAJĄ SIĘ, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest NIESŁYCHANIE MAŁE, jeżeli tylko lekarz przestrzega odpowiednich sprawdzonych przez pokolenia lekarzy reguł postępowania. Do bajek należy zaliczyć opowieści o tym, jak to lekarz „zrobił” paraliż swojemu pacjentowi po nakłuciu lędźwiowym.

PORÓWNANIA - zobacz koniecznie na porównania innych znieczuleń!


<< Powikłania                                                             Zn. zew. oponowe - FAQ >>28 kwietnia 2012