Po operacji - o żywieniu

W zależności od rodzaju zabiegu pacjent będzie miał po zabiegu zastosowaną odpowiednią dietę. W pierwszych godzinach po zabiegu ilość spożywanych posiłków ulega ograniczeniu.

Ograniczenia te będą bardziej restrykcyjne w przypadku zabiegów prowadzonych na jamie brzusznej, klatce piersiowej, w znieczuleniu ogólnym, mniej restrykcyjne w przypadku zabiegów bardziej powierzchownych lub na kończynach, prowadzonych w znieczuleniu miejscowym.

W tym ostatnim przypadku niewielkie ilości pokarmu będą dozwolone już niedługo po zabiegu, jednak czasami ze względu na to, aby zapobiec wymiotom możesz być poproszony o powstrzymanie się od spożywania posiłków do rana następnego dnia. Anestezjolog w przypadku znieczulenia miejscowego wytłumaczy Ci, kiedy możesz spożyć pierwszy posiłek.

Jeżeli ze względu na rodzaj operacji (z reguły rozległe operacje na przewodzie pokarmowym) przyjmowanie posiłków nie będzie możliwe przez dłuższy czas, wtedy pacjent będzie otrzymywał pożywienie dożylnie, w postaci kroplówki lub przez sondę założoną przez usta lub nos bezpośrednio do żołądka.<< Pierwsze chwile po zabiegu
                                                O narkotykach >>


28 kwietnia 2012